Czy sokoterapia jest skuteczna? Świeżo wyciskane soki są najlepszym źródłem witamin i minerałów, których nasze komórki potrzebują dla właściwego odżywienia, wie o tym każdy, choć często nie stosujemy się do tej zasady. Co więcej, z pomocą soków można przeprowadzić skuteczną detoksykację organizmu i pomóc mu w walce z licznymi schorzeniami. Świeże soki owocowe poleca się absolutnie każdemu. Warto dokładnie zapoznać się z odpowiedzią na pytanie, dlaczego tak jest? Soki i owoce. Soki owocowe mają te same właściwości zdrowotne co owoce, ale jest w nich zdecydowanie mniej błonnika, który w przypadku niektórych schorzeń i podrażnień układu pokarmowego może być niepożądany.

Żadne witaminy i minerały nie są poprzez wyciskanie soków tracone, ale enzymy i aktyoksydanty mogą zostać zniszczone, jeśli użyje się niewłaściwych metod do pozyskiwania soku. Sokowirówka kontra wyciskarka Istnieje cały szereg urządzeń służących do wyciskania soków. Najczęściej wykorzystuje się sokowirówki, które jednak mają bardzo brutalny charakter, co niszczy część ważnych substancji ukrytych w owocach. Najbardziej szkodliwa jest wysoka temperatura, która powstaje w czasie wirowania ostrzy i tarcz ściernych w tempie nawet kilku tysięcy obrotów na minutę. Powoduje ona utlenianie antyoksydantów sprawiając, że stają się bezużyteczne. Im wolniej pracuje urządzenie, tym to zjawisko jest mniej problematyczne.

Zasady sokoterapii. Przy prowadzeniu sokoterapii nie należy produkować soków na zapas, gdyż ich przechowywanie, nawet w lodówce, obniża ich wartość odżywczą. Ważne jest również, by wykorzystywać warzywa i owoce z upraw ekologicznych. Nie uda się przeprowadzić detoksykacji organizmu, jeśli razem z owocami i warzywami dostarczymy mu pestycydów używanych przy produkcji roślin. Konieczne jest też wykorzystywanie wyciskarek, które nie rozwarstwią soku i go nie podgrzeją. Czas na soki. Nie ma w zasadzie żadnych ograniczeń co do ilości soków, jakie można wypić. Czas też jest kwestią drugorzędną, chociaż najlepsze rezultaty daje picie soków na 20-30 minut przed posiłkiem, małymi łykami mieszanymi ze śliną. Trzeba mieć na uwadze, że zwłaszcza przyjmowanie zielonych soków to na początku często złe samopoczucie. Wywołują je toksyny uwalniane z komórek. Bóle głowy, które wtedy występują, są związane z krążeniem toksyn po organizmie w drodze do wątroby.