Po świeże warzywa i owoce sięgamy nie tylko dlatego, że doceniamy ich wyjątkowy smak. Nie możemy być przecież obojętni również na to, że w ich skład wchodzą zarówno minerały, jak i witaminy, nie brakuje w nich więc nie tylko wapnia, magnezu, cynku oraz fosforu, ale również witaminy A, C, E oraz D i witamin z grupy B. Każda z wymienionych substancji okazuje się niezbędna, gdy zależy nam na zachowaniu zdrowia i dobrej kondycji. W czasie procesu wyciskania dochodzi również do pozbycia się błonnika, a tym samym możliwe staje się wydobycie zdecydowanie większej ilości związków odżywczych.
Jeśli więc poszukujemy metody pozwalającej na zapewnienie organizmowi odpowiedniej porcji witamin i minerałów, picie soków owocowych i warzywnych wydaje się metodą, która w szczególny sposób zasługuje na zainteresowanie z naszej strony. Nie można nie docenić i tego, że sok taki uzupełnia wodę w organizmie, a naukowcy nie mają żadnych wątpliwości, co do tego, że pijemy jej zdecydowanie mniej niż powinniśmy. Oczywiście, nie można zapominać o tym, że choć picie soków poprawia nasze zdrowie, powinno być postrzegane przede wszystkim jako sposób uzupełnienia naszej diety, a nie jako rozwiązanie, które może ją zastępować. Jeśli więc stosujemy się do ścisłej diety albo znajdujemy się pod stałą kontrolą specjalisty, nie zaszkodzi, jeśli porozmawiamy z nim o naszym zamiłowaniu do soku.
Wyciskarki do soków różnią się między sobą, gdy jednak analizujemy charakteryzującą je zasadę działania, nie możemy nie dostrzec tego, że nie zmienia się ona. Ich zadanie nie jest skomplikowane, oczekujemy od nich bowiem przede wszystkim tego, że oddzielą sok owoców lub warzyw oraz miąższ. Jeśli zastanawiamy się nad zakupem tego rodzaju rozwiązania, w pierwszej kolejności powinniśmy zastanowić się nad tym, czy można ją odpowiednio szybko rozmontować i wyczyścić. Doświadczenia konsumentów potwierdzają, że utrudniona konserwacja może zniechęcić do prac z urządzeniem tego rodzaju. Po każdym użyciu należy też pamiętać o tym, aby dokładnie wyczyścić wyciskarkę. Jeśli tego nie zrobimy, zwiększymy szansę na to, że stanie się ona pożywką dla bakterii, a tego z pewnością wolelibyśmy uniknąć. Tam, gdzie mamy do czynienia z częściami trudno dostępnymi, dobrym rozwiązaniem jest moczenie ich w wodzie z płynem do naczyń.
Patryk Zakrzewski
Trener personalny, dietetyk. Kraków